Haberler

07 Haziran 2020

BMW’den Su Soğutmalı Boxer

» 'a ait diğer yazılar »
Ekleyen: Askin
Etiketler:, , ,
KASK

BMW’nin şimdiye kadar yüzbinlerce adet ürettiği hava ve hava/yağ soğutmalı R serisi boxer motorları, 2012 Intermot fuarında tanıtılacak ve 2013 model yılından itibaren yerini su soğutmalı modele bırakacak.

Petekkafa olarak adlandırılan mevcut hava/yağ soğutmalı motorlarla, gitgide katılaşan emisyon normları ve daha fazla güç isteyen müşteri kitlesini gelecekte tatmin edemeyeceğini düşünen BMW mühendisleri, uzunca bir süredir bu motorun geliştirilmesi için çalışıyorlardı. Şu anki bilgilere göre, su soğutmalı motor 1270cc silindir hacmine, yaklaşık 130hp güce ve 140Nm civarında torka sahip olacak.

Fotoğraflarda, BMW’nin yine radikal bir değişiklik yaparak eksoz tüpünü sol taraftan sağa aldığı görülüyor. Şaft da sağ taraftan sola geçmiş. Bu demektir ki R1200GS’e uyan çanta ve eksozlar su soğutmalı modele uymayacak ve aksesuar piyasası bu model için silbaştan ürünler hazırlayacak.

Bir diğer değişiklik de, BMW’nin kuru tip debriyajdan vazgeçerek ıslak plakalı debriyaja geçmesi. Bu sayede debriyaj ve şanzıman üniteleri motora entegre olduğu için eskiye kıyasla daha kompakt ve hafif olacak, üretim maliyetleri düşecek. Ancak bu motorlarda eskiden olduğu gibi otomobil yağı kullanabilme avantajı kaybolacak.


0 Yorum


ilk yorumu sen yazar mısın?


You must be logged in to post a comment.