PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fazer de akü sorunu

ercan özkutan
07 Mart 2006, 00:58
Kıymetli arkadaşlar ! şimdiye kadar motoru acil anahtarından durduruyordum,acil anahtarından durdurduğunuz zaman farlar sönmüyor,tabii bu arada kaskı çıkarmak,eldiveni çıkarmak hele birde sohbette iseniz,iki far aküyü çok kısa zamanda yani birkaç dakika içinde boşaltıyor, motorsiklet aküsü ebadı gibi gücüde küçük sadece marş basması için konmuş,oysa arabadan alıştığımız gibi,parkları,farları açık unutmaya gelmiyor, benim bugün başıma geldi, kadıköyde işim olduğu bir mağaza önünde durdum,10 dakika sonra marş basmadı,motoru zorlada olsun çalıştırdık, her ihtimale karşı Samura da Ömer beye gittim akü şarz edildi,lakin Ömer beyin söylediği motoru durdururken,acil anahtarından değil kontak anahtarından durdurmak,kontaktan durdurunca ,elektrik sistemi komple kapanıyor,ve böylece akü gücünü kaybetmiyor,bilmeyen arkadaşlara duyurulur KAFAPATLAT

Ercan Özkutan

ashkin
07 Mart 2006, 04:50
bende de aliskanik dugme den durdururum her zaman. ama cok uzunda o sekilde birakmayip motordan indigimde anahtari kapatirim.

bu trick icin de ayrica tesekkurler.
ok!

diablo
07 Mart 2006, 11:18
aşkın bir de sen anahtarı üzerinde bırakırısn... onu söylememişsin... :mrgreen:

ashkin
07 Mart 2006, 14:59
evet haklisin. cogu zaman motorun uzerinde kaliyor :mrgreen:

DrDive
16 Mart 2006, 13:19
Arkadaslar benım de kıs cıkısı aku offf........ Sanırım yenı aku almak durumunda kalıyorum Bana model ve fıyatları verebılırsenız sevınırım

Bu arada sarj konusunda bılgı verıp ne kadar gıdebılecegını tahmın edebılen varmı?

ercan özkutan
17 Mart 2006, 08:57
Sayın Murat bey,akünüzü değiştirmeden servisinizi nerede yaptırıyorsanız,oraya danışın,akü boşalır ama bozulmaz,şayet samura motorda Ömer beye sorarsanız ne yapacağınızı size söyler,akü fazerde deponun altına zor bir yere konmuş,iterek çalıştırıp servise öyle götürmenizi tavsiye ederim,bakımı pahalı değil uğraştığınıza değmez,yeni aküde, 65 euro diye duydum, geçmiş olsun dilekleriyle

Ercan Özkutan

DrDive
17 Mart 2006, 10:42
teşekkür ederim Ercan:)

ömer beyle görüşüyorum bakımlarıoda samura olacak

gokhanceetin
30 Eylül 2009, 10:04
aküm bitmişti geçen gün söktüm ve sarj ettirdim sehir içi farları yakmıyorum gundüz nekadar dikkat etsemde yine geçen ayni sorunu yaşadım ne yapmam lazım tecrubeli arkadaşlar?.....güzel bi yere gidiyosun gitmeden önce motor çiçek gibi temizlenir adeta sifir gibi ve mekana yanaşıyon bütün gözler üstünde havan binbeşyüz biraz takılıyon ve motora dogru gidiyosun herkez seni izliyo.. kontağı çeviriyosun oda ne? motor çalışmiyo böle bişe varmi yaa :) :) 2008 fazer

BoRRa
30 Eylül 2009, 10:26
aküm bitmişti geçen gün söktüm ve sarj ettirdim sehir içi farları yakmıyorum gundüz nekadar dikkat etsemde yine geçen ayni sorunu yaşadım ne yapmam lazım tecrubeli arkadaşlar?.....güzel bi yere gidiyosun gitmeden önce motor çiçek gibi temizlenir adeta sifir gibi ve mekana yanaşıyon bütün gözler üstünde havan binbeşyüz biraz takılıyon ve motora dogru gidiyosun herkez seni izliyo.. kontağı çeviriyosun oda ne? motor çalışmiyo böle bişe varmi yaa :) :) 2008 fazer

Olur böyle vakalar akücü seni yakalar yarılıyoorum önceki motorumla benimde çok başıma gelmişti marş basmama durumları fakat kilo olarak fazera göre daha hafif olduğundan 2.vitese takıp ittirip diğer bir deyimle vurdurup vurdurup çalıştırıyordum. Aküsü ömrünü tamamlamıştı yani. Bu gibi durumlarda aküyü nekadar şarj da ettirseniz artık eskisi gibi verimli olamıyor tek çözüm yenisi gibi görünüyor.ok!

gokhanceetin
30 Eylül 2009, 11:06
yeni akü alırsam fiyat ortalama nedir bilgiiz varmi saygılar .

melih06
30 Eylül 2009, 11:40
aküm bitmişti geçen gün söktüm ve sarj ettirdim sehir içi farları yakmıyorum gundüz nekadar dikkat etsemde yine geçen ayni sorunu yaşadım ....... 2008 fazer

Farları gündüz nasıl yakmıyorsunuz anlamadım , 2008 Fazerlardada bıldıgım kadarıyla farlar otomatık olarak yanıyor motor calıstıgında , yanlışmı bılıyorum yoksa duvarakafa

Fazerlarda 12V / 10 Ah Akü kullanılıyor , fiyatlarda markasına göre farkediyor ama Yuasa Aküyü 185 tl ye almıştık bi arkadaşımıza , 2008 model için akü değişimi çok erken(çok uzun km'ler yapılmadıysa) , bence şarj ettirmek ilk seçenek olmalı ,

Saygılar..

gokhanceetin
30 Eylül 2009, 11:43
farlar otamatik yanıyo ewet arkadan farın fişini çıkarıyom günduzleri bu şekilde kullanıyom sarj ettirdim bi süre sonra yine ayni :(

melih06
30 Eylül 2009, 12:35
O zaman ilk aklıma gelen iyi şarj yapılmıyor yada akımı çeken başka birşeyin olduğu , Karamurat kardeşim bi el atsa :) sebepler ne olabilir diye :)

gokhanceetin
30 Eylül 2009, 12:42
yada benim sarj yapın diye bıraktıgım akücü dolmadanmı çıkarıyo? yani belli bi limiti warmıdır bana sarj takınca 1 saat sonra al diyo anlıyamadım ben bir kaçgün aküyü bırakmayada razıyım ama totalde bir saat sora al deyince dolmuş sanıyorum .S ayın karamurat tecrubeli sanırım yorumlarını bekliyorum saygılar..ilgine tesekkurler melih06...

melih06
30 Eylül 2009, 13:15
Rıca ederım , öle bi ihtımalde var ki benım basıma gecen hafta geldı , şarj için servise bıraktım , ıkı gun sonra tekrar calısmadı , otomobiller için kullanılan daha buyuk bı şarj cıhazıyla yaklasık 2.5-3 saat kadar şarjda bıraktım aküyü , şimdi hiç sorun yok ,

BoRRa
30 Eylül 2009, 13:23
Kötü bi ihtimalde motorun kendi elektriğini üretememe sorunu da olabilir ama inşallah değildir malum yeni makina zaten.

gokhanceetin
30 Eylül 2009, 13:35
peki bunun için benim nerden başlamam gerekiyo farzı misal gidip yeni akü akcam aynı sorun olursa yani motorun kendi elektriğini üretememe sorununu ilk önce denemek lazım sanıırm ?

BoRRa
30 Eylül 2009, 13:50
peki bunun için benim nerden başlamam gerekiyo farzı misal gidip yeni akü akcam aynı sorun olursa yani motorun kendi elektriğini üretememe sorununu ilk önce denemek lazım sanıırm ?

Yine kendi bildiklerim dahilinde cevaplamaya çalışayım. Tabi ki ilk önce en az masraf yaptırabilecek kısım aküden yola çıkılır ama zaten normal bir satıcı da bu akünün ne durumda olduğunu anlayabilecek kapasitede olur. Ellerinde ölçme cihazları var.Tabi çakallık yapıpta şarjı boşalmış aküye ömrü dolmuş muamelesi yapıp yenisini satmaya da çalışabilir. Eğer aküyse sorun yenisi alınıp çözülür yok değilse o zman motorun alternatör denilen ünitesi kontrol edilir. Bildiğim kadarıyla genel anlamda bu ikisi şüpheli konumdadır.

gokhanceetin
30 Eylül 2009, 14:57
teşekkürler faze rr . melih06 .şonuçu bildircem

Fazil
30 Eylül 2009, 15:48
Akunun 10 saat sarj olmasi lazim normalde. Hizli sarj yapiyor olabilir pek faydali bir sey degil bu.

Alternator Sarjinda sorun olup olmadigini gormek icin bir voltmetre ile aku motora takili iken olcum yapmalisiniz.

Devir arttikca voltajda artis oluyorsa (Araligi tam bilmiyorum ama 12.5 - 15 Volt arasi olmasi lazim ) sarjda sorun yok demektir.

http://img225.imageshack.us/img225/842/normalvoltage.jpg

gokhanceetin
30 Eylül 2009, 16:38
teşekkürler fazıl .. servisi aradım aynı ebatta başka bi akü takalım ( sıfır ama orjınal dehil ) ne diyosunuz orjınal olcak kaydı varmı ?

BoRRa
30 Eylül 2009, 16:40
Bilindik markalardan olması ve çin malı olmaması tercih sebebidir.ok!

gokhanceetin
30 Eylül 2009, 16:46
haklisin çin olmaması lazım keskinlikle bu ebata uygun bakıyorum inci.mutlu vs.. acaba hangi markanın hangi modeli cuk oturcak merak ediyorum saygılar...

Selami
30 Eylül 2009, 17:57
İlk yapılacak iş Fazıl ın anlattığı gibi alternatörü kontrol etmek. Multimetre ile ölçme yapmak için kısa far soketini kullanabilirsiniz. Motor çalışır iken gerilim 12.5V-14V aralığında, kırmızı düğme ile motoru durdurduğunuzda ise çalışırken ölçtüğünüz gerilimden 0.5-1V aşağıda olmalıdır. Eğer motor çalışırken ölçtüğünüz gerilim aynı veya daha düşükse alternatörde sorun var demektir.

Fazer aküsüne yakın boyutlarda bulabileceğiniz kuru tip aküler sizin için uygun değildir. (daha çok UPS ler için uygundur bu tür aküler) Bizim motorlar sulu, tam bakımsız akülerdir. Eğer akünüzü değiştirecekseniz orjinal veya Yuasa muadilini kullanmanızı öneririm. (forumda daha önce kodları yazılmıştı)

Fazil
30 Eylül 2009, 18:40
Multimetre ile ölçme yapmak için kısa far soketini kullanabilirsiniz

Cok iyi fikir aklima gelmemisti bu.

aliozturko
30 Eylül 2009, 20:50
teşekkürler fazıl .. servisi aradım aynı ebatta başka bi akü takalım ( sıfır ama orjınal dehil ) ne diyosunuz orjınal olcak kaydı varmı ?
mümkünse yuasa marka olması iyi olacaktır. Piyasada yüzlerce marka var ama bence bu konuda en iyisi yuasa

gokhanceetin
30 Eylül 2009, 20:56
tecrubeliler yuasa ? diyosa onu tattırcam umarım yine aynı sorun olmaz teşekkur ederim..