Haberler

27 Mayıs 2022

Motosikletler için Özel Muayene İstasyonları Açılıyor

» 'a ait diğer yazılar »
Ekleyen: Askin
Etiketler:, , ,
tuvturk

Ulaştırma Bakanlığı’nın izniyle Tüvturk “Motosiklet muayene istasyonları” kuracak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Tüvturk, motosikletler için yeni bir proje geliştirdi. Proje kapsamında şehrin merkezi noktaları ile motosiklet kullanımının yoğun olduğu yerlere ‘Motosiklet muayene istasyonları’ kurulacak. Kurulacak bu istasyonlar, yalnızca motosikletlere hizmet verecek.Proje kapsamında ilk motosiklet istasyonu İstanbul’da faaliyete geçecek. Bunun için Tüvturk, İstanbul’da Asya ve Avrupa yakasında iki noktada olmak üzere istasyonlar hazırlanmaya başladı. Proje daha sonra motosiklet kullanımının yoğun olduğu Muğla, Antalya ve Mersin gibi güneydeki illere doğru yaygınlaştırılacak.

Motosiklet kullanıcılarının şehrin uzak noktalarındaki muayene istasyonlarına ulaşım sorunu nedeniyle gitmekte zorlandığını söyleyen Motosiklet Endüstrisi Derneği (Moted) Yönetim Kurulu Başkanı Başarı Erbaş, “Şehrin merkezi noktalarına kurulacak muayene istasyonları sayesinde bu sorun ortadan kalkacak. Kontroller motosiklet muayenesinin gerçekleştirilebileceği özel ekipmanlarla donatılmış istasyonlarda yapılacak. Güvenli bir yolculuk için tüm motosikletlerin düzenli aralıklarla muayenesinin yapılmış olması gerekiyor. Hatta muayene kaçağı oranını azaltmak için muayenesi yapılmamış motosiklet satışının yasaklanması lazım. Bu açıdan hem  “Ulaştırma Bakanlığı’nı hem de Tüvturk’u sonuna kadar destekliyoruz” dedi.

Motosiklet kullanıcılarının şehrin uzak noktalarındaki muayene istasyonlarına ulaşım sorunu nedeniyle gitmekte zorlandığını söyleyen Motosiklet Endüstrisi Derneği (Moted) Yönetim Kurulu Başkanı Başarı Erbaş, “Şehrin merkezi noktalarına kurulacak muayene istasyonları sayesinde bu sorun ortadan kalkacak. Kontroller motosiklet muayenesinin gerçekleştirilebileceği özel ekipmanlarla donatılmış istasyonlarda yapılacak. Güvenli bir yolculuk için tüm motosikletlerin düzenli aralıklarla muayenesinin yapılmış olması gerekiyor. Hatta muayene kaçağı oranını azaltmak için muayenesi yapılmamış motosiklet satışının yasaklanması lazım. Bu açıdan hem Ulaştırma Bakanlığı’nı hem de Tüvturk’u sonuna kadar destekliyoruz” dedi.
Motosiklet kullanımı özendirilmeli
Türkiye’de resmi rakamlara göre 2 milyon 483 bin motosiklet kullanıcısı olduğunu söyleyen Başarı Erbaş, “Motosiklet kullanımının artması hem ekonomi hem de çevre açısından son derece önemli. Çünkü motosiklet bireysel ulaşımda bir otomobilin dörtte biri kadar yer kaplar ve aynı oranda daha az egzoz gazı çıkarır. Yüksek akaryakıt fiyatının toplumun birçok kesimini etkilediği bu günlerde motosiklet buna da çözüm olabilir. Çünkü bir motosiklet trafikte bir otomobilin sadece üçte biri kadar yakıt tüketir. Ayrıca park sorunu da yaratmaz. Bu nedenle motosiklet kullanımının desteklenmesi gerekir” açıklamasında bulundu
Dünyada motosiklet kullanımının giderek arttığını belirten Başarı Erbaş, “Türkiye’de her 1000 kişiye düşen motosiklet sayısı sadece 30 adet. Bizim gibi bir Akdeniz ülkesi olan İtalya’da 1000 kişiye 181, İspanya’da 105 motosiklet düşüyor.
Yine komşumuz Yunanistan’da 1000 kişiye düşen motosiklet sayısı 97. Dünya bu işin önemini anladı. Türkiye’de de yapılacak birkaç küçük düzenleme ile motosiklet kullanımı artacaktır” diye konuştu.

Kaynak : OrtaSehpa.com


2 Yorum


 1. Fazil

  Garip bir haber. Motosikletleri cok onemsiyorlarmis gibi sanki.
  Bence motosikletler icin oncelikle yapilmasi gereken duzenlemeler:
  1.kopru gecis ucretleri otomobilin yarisi kadar olmali
  2. motosikletler icin park yeri dusunulmeli
  3. otoyol bariyerleri guvenli hale getirilmeli
  4. Tv’de motosikletlerin gecis ustunlugunu vurgulayan egitici programlar yapilmali
  (Gece yarisindan sonra degil de O aptal dizilerin reklam arasinda mumkunse)
  ….


 2. ilker aslan

  bence tebrik etmek lazım. Herşeyin bir başlangıcı olması güzel.You must be logged in to post a comment.